Samuel Matonok – Freestyle mi pripadá kreatívnejší ako ostatné disciplíny / Rozhovor

Nazdar. Na úvod sa môžeš predstaviť a povedať, ako si sa vlastne dostal k disciplíne freestyle.

Moje meno je Samuel Matonok. Jazdím za tím Bike Racing Slovakia a venujem sa prevažne disciplíne freestyle(dirt). Bicyklovaniu sa venujem už nejaký ten čas, neviem to presne povedať, ale tak poriadne som začal jazdiť, keď som dostal svoj prvý dirtový bicykel v roku 2017. Predtým som sa len vozil na pumptracku alebo na fourcrossovej dráhe a skúšal blbosti na streete. Vďaka tomu som mal základy ako sú bunnyhop a “pumpovanie”. Až do dvanástich rokov som nemal tušenia, čo je to slopestyle a pod. Jedine som poznal bmx a tam to končilo. V jeden deň som objavil video RAW 100 od Semenuka a začal som zisťovať , že čo to je. Akurát vtedy som mal dostať na Vianoce nový bicykel. Pôvodne som si chcel kúpiť fourcrossový bike, ale po tom, ako som videl to video som zmenil názor a vybral som si dirtový bicykel. Začal som skúšať 180-tku. O rok na to som sa začal učiť 360-ku a dal si predĺžiť lanká, aby som sa mohol učiť barspin. V tom období sa dá povedať, že som začal jazdiť disciplínu freestyle.

Aké triky máš najradšej a ktoré ti naopak nejdú alebo ich nemáš rád?

Fuu no neviem úplne veľa trikov ale z tých, ktoré viem, mám dosť rád x-up do tabletopu. Pred zranením ( ku ktorému sa ešte dostaneme ) som si dosť obľúbil 360 barspin, ale odvtedy som ho ešte neskúšal. Taktiež mám rád klasiku ako kondor a barspin. A triky čo mi nejdú ??? No to neviem takto povedať, lebo vždy, keď sa začnem niečo učiť tak chcem, aby som to vedel na 100%. Jediný trik, ktorý veľmi nemusím je asi oppo barspin.

Momentálne si po dlhšej pauze kvôli zraneniu. Mohol by si o tom povedať trochu viacej?

No pred 2 týždňami som začal znovu jazdiť. Jazdenie je ešte stále také kostrbaté, lebo som bol bez biku 5 mesiacov, ale už sa pomaly do toho dostávam. Zlomil som si pravú kľúčnu kosť a bolo to na dlhšie, lebo mi to museli dva krát operovať. Dosť ma to zranenie nahnevalo, lebo v tom čase som natáčal s kamošom edit a začal som dávať strašne veľa nových trikov. Zastavilo nás to a v roku 2020 to musíme znovu začať natáčať. Keď bude edit hotový, tak sa o ňom neskôr určite dozviete. Po prvých kontrolách mi vraveli, že budem môcť začať jazdiť až od budúceho roku. Začal som cvičiť nohy takmer každý deň a jedol stravu ako sú vajíčka a ryby, aby sa mi to skôr zahojilo. Poradil  mi v tom dosť Lukáš Paštrnák, ktorý mal obdobné zranenie. Vlastne vďaka tomu som mohol ísť o 2 mesiace skôr na bike. Ale ako hovorím, stále mám taký strach… Začína to už byť ale lepšie.

Disciplína slopestyle zažíva v poslednej dobe veľký pokrok. Je to podľa teba už viacej akrobacia ako freestyle? Myslíš si, že uvidíme niekedy slopestyle(mtb) aj na olympiáde?

Podľa mňa uvidíme, lebo každý rok je to o niečo lepšie, skoky sú každým rokom väčšie a ten šport začína získavať na popularite. No nedá sa to tak presne povedať, že či je to akrobacia alebo čo. Je to proste freestyle. Pravda je, že sa tam využívajú aj triky z gymnastiky, ale vždy sa po čase niečo pridá do tej akrobacie, čo robí ten slopestyle jedinečným.

Máš rád skorej technickejšie, čistejšie a štýlovejšie jazdenie či veľké “bangre”, aké môžeme vidieť napríklad u Rogatkina?

Ťažká otázka. Dá sa povedať, že obdivujem oboje ale mám radšej keď to vyzerá tak krajšie, štýlovejšie a zároveň je to “banger”.

V čom je podľa teba disciplína freestyle výnimočná?

Príde mi, že ostatné disciplíny sú o tom istom a freestyle mi pripadá taký kreatívnejší, ale rešpektujem všetko, či už downhill, bikros a pod. Páči sa mi, že to nemá veľa pravidiel a jazdec si tam môže robiť triky aké chce. To je super.

Čo robíš rád vo voľnom čase okrem jazdenia?

Tento rok som začal aktívnejšie cvičiť a behávať. To ma celkom baví. Zo športov obľubujem ešte basketbal a plávanie. Mám rád aj turistiku a okrem športov počúvam dosť hudbu. Začalo ma baviť upravovať fotky alebo čítať knihy. Inak vo voľnom čase som niekde s kamošmi alebo doma.

Čo by si poradil začiatočníkovi, ktorý začína s jazdením a chcel by sa uberať cestou freestylu?

No dá sa povedať, že sám som ešte začiatočník, aj keď nejaké triky ovládam. Ak chce niekto začať, tak najprv určite vedieť veci ako bunnyhop, manuál a základy ako napríklad 180-tka, fakie a ďalej už uvidí, aké triky bude chcieť robiť, lebo každému padne niečo iné…

Ďakujem za rozhovor a prajem úspešnú sezónu v roku 2020.

Taktiež ďakujem, majte sa 🙂

%d blogerom sa páči toto: