Pumpcup 2019 navštívil päť dráh.

V poradí už tretí ročník seriálu pretekov s názvom Pumpcup hostil tento rok päť zastávok. Tím Bike Racing Slovakia, ktorý stojí za týmto pretekom si pripravil pre jazdcov štyri “klasické” pumptrackové dráhy a jednu mini – bikrosovú. Súťažilo sa v desiatich kategóriách od odrážadiel cez elitných pretekárov až po masters 36+. Rovnako, ako aj v minulých ročníkoch mal každý jazdec dva pokusy a jeho najlepší čas sa započítal do celkového hodnotenia. Teda okrem jedného kola, v ktorom o víťazovi namiesto času rozhodovali vyraďovacie súboje. V kategóriách elite sa bodovacím systémom súťažilo o kráľa pumpcupu, ktorý si odniesol putovný pohár. Okrem pretekov na pumptracku bol terajší ročník na niektorých zo zastávok obohatený dirtcupom, trialom či koncertami.

Prvá zastávka – Veľké Zálužie

Pumpcup 2019 odštartoval vo Veľkom Záľuží. Popri pretekoch na pumptracku sa v areáli Cyklo tímu Veľké Záľužie konali aj Slovenské hry mládeže v triale. Najmenší a jediný celo – asfaltový pumptrack v tomto ročníku prilákal 87 štartujúcich. Päťdesiat metrový pumptrackový okruh zaručil tesné časové rozdiely a neodpúšťal žiadnu chybu. Vďaka asfaltovému povrchu si zmerali sily aj jazdci na kolobežkách. Po prvom odjazdenom kole začalo bohužiaľ intenzívne pršať a tak kvôli bezpečnosti jazdcov bolo druhé kolo zrušené a výsledky sa počítali z prvého odjazdeného kola.

VÝSLEDKY

FOTOGALÉRIA

Druhá zastávka – Báhoň

V poradí druhé preteky sa uskutočnili v Báhoni. Panšula park poriadne preveril techniku všetkých vyše 90 jazdcov, pretože sa na tejto dráhe nachádzajú hlbšie vlny ako na ostatných dráhach a kategória elite išla aj cez sériu skokov zakončenú skokom do klopenky. Keďže je na tejto dráhe postavená menšia dirtová sekcia s jedným väčším skokom, tak sa mohol ako sprievodný pretek odjazdiť dirtcup, na ktorom mali jazdci k dispozícii po dva pokusy v každom kole, aby svojimi trikmi presvedčili porotu a dostali sa až do záverečného finále.

VÝSLEDKY

FOTOGALÉRIA

Tretia zastávka – Nováky

Niečo cez 70 pretekárov zavítalo na pumptrack v Novákoch, kde sa konalo tretie kolo seriálu pretekov. Pumpcup v Novákoch nie je žiadnou novinkou, keďže sa tu pretek koná už druhý rok po sebe. Pre kategóriu elite to bol kondične najnáročnejší pretek tohoto ročníka. Vyše 30 sekundové intenzívne “pumpovanie” dalo jazdcom zabrať najmä v tréningu, kde sa za polhodinu vymedzeného času na tréning snažili odjazdiť čo najviac jázd. Vápencový povrch a asfaltové zákruty odolali aj dažďu počas druhého meraného kola a tak sa po menšej prestávke kvôli úprave a preschnutiu dráhy pokračovalo v pretekoch. Počas pretekov na pumptracku si prišli na svoje aj freestylisti, ktorí napriek tomu, že sa tu nachádza len jedna malá lavica, ukázali celkom náročné triky. Podobne ako v Báhoni sa do finále dirtcupu dostali len tí najlepší .

VÝSLEDKY

FOTOGALÉRIA

Štvrtá zastávka – Topoľčianky

Sólo jazdenie vystriedal súper na štartovacej rampe a pumptrack vystriadala mini bikrosová dráha. Nejako takto by sa dal charakterizovať pumpcup v Topoľčiankach. V tréningovom areáli ŠK Topoľčianky sa zišlo takmer 70 jazdcov. Pretek sa začal meranou jazdou, na základe ktorej bol následne vypracovaný pavúk do vyraďovacích súbojov (okrem kategórie odrážadiel). Tie ponúkli zopár zaujímavých súbojov. Základom úspechu sa bolo dostať hneď po štarte na prvé miesto a udržať si súpera za chrbtom až do cieľa. Počas pumpcupu sme mohli znovu vidieť v akcii trialistov, avšak tentokrát formou exhibície a nie pretekov.

VÝSLEDKY

FOTOGALÉRIA

Finálová zastávka – Banská Bystrica

Veľkolepé finále pumpcupu 2019 sa uskutočnilo na laskomerskom pumptracku v Banskej Bystrici. Pre jazdcov a návštevníkov bol pripravený bohatý sprievodný program v podobe airbagu, dirtcupu a opäť aj trialu. Tentokrát speedtrialové preteky. Najrýchlejšia dráha tohoto ročníka prilákala najvyšší počet súťažiacich. Upravená dirtová sekcia zo začiatku robila freestylistom menšie problémy s napasovaním trikov do svojej jazdy, ale dostatočný čas na tréning im umožnil sa na finálové jazdy dobre pripraviť. Po trialových, dirtových a pumptrackových pretekoch sa na airbagovom skoku usporiadal menší jam, na ktorom bikeri na horských či bmx bicykloch predvádzali triky ako double backflip, triple tailwhip či flipwhip. Po pretekoch sa mohli všetci zabaviť na koncerte skupín Zakázaný prístup, Drajf a Clona. Vrchol večera patril Vecovi, známemu slovenskému raperovi.

VÝSLEDKY

FOTOGALÉRIA

Kráľ pumpcupu 2019

Kráľom tohoto ročníka sa stal Lukáš Potančok z Absolute racing teamu, ktorému sa podarilo nazbierať zo všetkých elitných pretekárov najvyšší počet bodov a tak si domov okrem pohára odniesol aj trón, korunu a plášť. V celkovom hodnotení skončil na druhom mieste Adam Haviar a tretie miesto obsadil Adam Chalmoviansky.

Tabuľka bodov kat.elite (5 najlepších)

1.kolo2.kolo3.kolo4.kolo5.koloSpolu
1Lukáš Potančok107771034
2Adam Haviar511010530
3Adam Chalmoviansky310103528
4Marián Dovina10313
5Ondrej Bene 7512
%d blogerom sa páči toto: