Lukáš Paštrnák – Je to za tie roky už životný štýl, ktorý robím naplno. *ROZHOVOR

Nazdar. Pre veľa ľudí sa asi predstavovať nemusíš ale pre tých, čo ťa nepoznajú to predsa skús.

Nazdar, no tak ako si spomenul mnohí ma poznáte, ale nájdu sa ľudia čo fakt o mne ešte nepočuli. Tak moje meno je Lukáš Paštrnák, mám 22 rokov a pochádzam z malého ale za to presláveného mestečka hlavne plochou dráhou pod názvom Žarnovica. Od 15 rokov sa závodne venujem cyklistike. Konkrétne bikrosu, fourcrossu, pumptracku ale okúsil som už aj zjazdové preteky.

V období, keď si začínal s cyklistikou sa v Žarnovici okrem tvojich kamarátov tomu skoro nikto nevenoval . Postupne ale začalo čoraz viacej detí. Považuješ sa práve ty ako taký tvorca “scény”?

Moje začiatky boli veľmi zaujímavé. Keď som mal 6 rokov, tak som si postavil prvý drevený skok pred bytovkou, kde bolo každovečerné hoby preskakovanie kamarátov a súťaženie kto skočí najďalej, najvyššie a kto preskočí najviac kamarátov. Postupne som sa dostával ďalej k tomu, že sme začali s jedným kamarátom objavovať les. Tento chalan sa volá Jakub Barniak. V tej dobe sme boli najprv dvaja a postupne sme sa náhodne stretli v lese na našej lokálke – Kalvárii s Jurajom Benkom, kde sme sa začali častejšie stretávať. Postupne sa ku nám pridali aj moji kamaráti. Vtedy prišiel veľký ošiaľ a všetci zrazu chceli jazdiť na bikoch v lese. Začali sme točiť aj nejaké tie amatérske videá a po nejakej dobe som začal zisťovať, že asi na základe týchto videí je v Žarnovici čím ďalej tým viac bikerov a mladých chlapcov, ktorí sa vozia na neobyčajných bicykloch po meste a snažia sa skákať všetko čo sa len dá vymyslieť a poslať bicykel do vzduchu „hehe“. V tejto dobe začali jazdiť aj chlapci Valachovci. Ich otec a majiteľ cyklošportu v Žarnovici pán Valach si všimol, že nás už je dosť a za pomoci Juraja Benka vzniklo prvé športovisko a klub, kde sa na prvý tréning dovalilo 48 detí. Tak asi každý si o tomto spraví vlastný obraz, či som “tvorca scény”.

Aký máš momentálne bike?

Momentálne mám HTčko od Polygonu. Rám bol na mieru stavaný pre Mareka Peška, ktorý mne mega sadol. Tieto rámy sú na svete len 2ks. Geometria sa dosť podobá dirtkingu ale je kúsok pozmenená. Bicykel je neskutočne rýchly a hravý. Bike je osadený na pohone Saint, vidlica RS Recon gold je trochu potunená, XT brzdy+ ice tech kotúče , novatec a nukeproof náboje, ráfiky a ostatné veci mám také fajnotky od nukeproof a odi. Momentálne už jazdím len nášlapy “SPD Pedále”.


Jazdíš dlhé roky na hardtaili. Čo ťa baví konkrétne na HT-čku oproti celoodpruženému bicyklu?

Na Htčku ma neskutočne baví  tá hravosť s bicyklom. Je to malý a ľahký bike, kde si s ním vyvalíš hocikde na traili akýkoľvek trik a stále musíš mať ten bicykel pod kontrolou lebo 100mm zdvih ti absolútne nič neodpustí  a v momente ťa vytrestá. Proste ma to tak baví. Na full som sa vozil niekoľko krát ale neoslovilo ma to moc.

Máš radšej preteky alebo pohodové jazdenie s kamarátmi či pojazdy v bikeparkoch?

Aj jedno aj druhé má to svoje čaro. Mám neskutočne rád pojazdy v bikeparkoch aj vozenie sa sám na trialoch a zdokonalovanie sa, ale určite mám rád aj preteky, kedy si človek dokazuje to, čo natrénoval a vidí na sebe progress. Je to také uspokojenie sa a hlavne to, že na pretekoch sa stretneme celá biková crew kedy pokecáme, povozíme sa a hlavne sme tam ľudia, čo sa nestretávame každý deň ale väčšinou sa vidíme len na tých pretekoch pár krát do roka.

Čo pre teba znamená bicykel?

Pre mňa bicykel znamená strašne veľa. Je to za tie roky už životný štýl, ktorý robím naplno. Je to v prvom rade adrenalín, ktorého nieje nikdy dosť, objavovanie nových vecí, či už trailov, nových ľudí, nových bikeparkov, bikov, komponentov a cestovanie. Keď  chceš robiť niečo naplno, musíš dať tomu všetko a prispôsobiť tomu svoj život a až vtedy to je pre človeka všetko a aj jeho životný štýl. Preto som veľmi rád, že mám aj priateľku takú akú mám a vydala sa tiež touto mojou cestou. Začali sme spolu jazdiť na biku a minulý rok skúsila aj svoje prvé preteky.

Aké sú tvoje  obľúbené lokality? Jazdíš radšej v lese na trailoch či niekde na dirtoch alebo pumptrackoch?

Obľúbené lokality sú všetky, kde sa viem dostatočne vyblázniť, vyjazdiť a má to tam hlavne flow. A či si mám vybrať z týchto vecí kde radšej jazdím tak vždy je iná nálada na niečo iné či už pump, dirt alebo traily to je úplne jedno. Hlavne nech sa vozím. Za posledný rok som si veľmi obľúbil nový Bikepark Drozdovo kde chodím aj stavať traili. Každý sa rád vozí po tom, čo si nakopal sám 😀 . Jednoznačne veľmi rád sa vraciam aj na Kalváriu v Žarnovici, kde som vlastne s bicyklom vyrastal keďže vtedy boli chabé podmienky a jazdili sme stále len tu dookola a tak som si to veľmi obľúbil a naučil som sa tu vačšinu vecí, čo momentálne viem. Dokonca som tam otočil aj môj prvý backflip na tvrdo. K tomuto triku sa túto sezónu chcem znovu vrátiť. Možno že zas aj na Kalvárii. Aktuálne tam kopeme dirty.

Čomu sa venuješ popri horskej cyklistike?

Popri cyklistike je asi základ fitko, keďže pády na bicykli sú nekompromisné a treba mať telo na ne čo najlepšie pripravené. Nároky na jazdca sa každý rok stupňujú a tak sa treba stále viac a viac pripravovať, lebo to isté robia aj súperi takže treba napredovať. V lete mám veľmi rád plávanie. Trochu som sa začal zaujímať o horolezectvo a speleológiu. Tento rok som sa osamostatnil. Začal som chovať chameleóny jemenské, agamy bradaté a mám dvoch psíkov Frankyho a Amy. Keď už sa takto vychvaľujem, tak v máji sa mi narodí aj synátor, čiže pribudne aj ďalší budúci biker.

Na aké zážitky spojené s jazdením najviac spomínaš?

Zážitkov je kopec. Hlavne čo sa udialo na pretekoch. Napríklad chalani z východu ukradli dopravnú značku a umiestnili ju na dráhu pred dvoj vlnu, alebo na SPDH v Ružomberku keď 40 bikerov naraz hralo v depe futbal v noci o druhej a došla polícia kvôli nočnému kľudu. Tak toto sú také naj zážitky. Ostatné veľmi vtipné moc netraba radšej verejne spomínať „haha“ 😀 .

Za tú dobu si natočil dosť videí. Ktoré je tvoje najobľúbenejšie a prečo?

Za pár rokov sa toho dosť nazbieralo a na youtube už mám cez 100vku videí. Momentálne rôzne raw zostrihy dávam na môj instagram. Medzi najobľúbenejšie určite patrí môj jesenný zostrih „Autumn Freeride“, kde som prvý krát na video točil backflip. Mám veľmi rád aj video, ktoré sme točili s Ondrejom Drozdom do 7 dayz film contestu – Night Ride, kde sme v strašnej kalamite ešte na vtedajšom Hubačove lopatovali sneh, aby bolo možné natočiť nejaké zábery. Mrzli sme tam a jeden deň sme celý iba lopatovali. Kamarát tam otcove auto položil do potoka aby sa poriadne napilo 😀 , ale nakoniec celkové video bolo podľa mňa aj podľa ohlasov top a dodnes si ho veľmi rád spätne pozriem.

Ktoré víťazstvo či pekné umiestnenie má pre teba najväčšiu hodnotu?

Asi najhodnotnejšia je pre mňa cena za celkového víťaza prvého ročníku pumpcupu, kedy sa dávala veľká trofej, ktorú mám doma asi ako jediný, lebo od tohto roku už bola putovná, tak to si asi tak najviac vážim.

Ako vyzerá tvoja zimná príprava?

Zimu trávim vo svojom vlastnom fitku, kde som si zostavil vlastný tréningový plán a makám do nemoty. Jednu izbu v byte mám spravenú na fitko, kde mám rebriny, hrazdu, lavičku, bradlá, činky, ketlebally, balance board a cvičím si v kľude doma. Do toho sme boli par krát plávať a chodím kopať do lesa traili nech sa je stále kde počas celého roku voziť. V druhej miestnosti som si spravil technickú miestnosť, čiže servis na bike, kde sebe ale aj kamarátom ladím ich špeciáli na sezónu.

Ďakujem za rozhovor a prajem veľa úspechov do budúcna.

Ďakujem aj ja tebe za túto možnosť rozhovoru a taktiež prajem veľa úspechov a klientov v tvojej Bikovej škole 😉 .

One thought on “Lukáš Paštrnák – Je to za tie roky už životný štýl, ktorý robím naplno. *ROZHOVOR

Komentáre sú uzavreté.

%d blogerom sa páči toto: