Centrum technickej prípravy cyklistov v Topoľčiankach. Ako sme zmenili skladisko na športovisko. *ROZHOVOR s Jurajom Benkom.

Nazdar, skús sa na začiatok predstaviť.

Volám sa Juraj Benko. Súťažne som začal s cyklistikou asi pred tridsiatimi rokmi a bol to BMX RACE (bikros) a BMX freestyle. Neskôr sa ku nám dostala horská cyklistika, čo bolo super, lebo jazdiť v lese na dvacke bolo fakt peklo 🙂 . Momentálne sa venujem príprave jazdcov v mojom domácom klube Bike Racing Slovakia a v klube ŠK-Topoľčianky.

Kedy si prišiel s nápadom realizácie tréningovej haly?

Mám také obdobie už niekoľko rokov, že som priam závislý na stavaní dráh. V Topoľčiankach som postavil malú dráhu asi pred tromi rokmi a tá hala bola celý čas nevyužitá. Začal som sa zaujímať o jej ďalší osud a vyzeralo to, že ešte nejaký mesiac to tak zostane. Prišlo obdobie zisťovania a oslovovania kompetentných a nakoniec sa nám podarilo nájsť spoločnú reč s vedením obce aj správcom štadióna. Vtedy nám veľmi pomohol viceprezident SZC Ján Žilovec a za projekt výstavby dráhy v hale sa postavil spolu s klubom ŠK-Topoľčianky aj SZC.

Čo všetko sa nachádza v hale?

V hale sa momentálne nachádza niekoľko prvkov, ktoré tvoria variabilný okruh pre MTB, štartovacia rampa pre BMX race, niekoľko prvkov pre cyklotriál a stred priestoru je voľná plocha, ktorá slúži pre rôzne cvičenia na rovine. Jej rozmer je 14x11metrov, čo je ihrisko pre bicyklebal, ktorý aj keď v zjednodušenej forme používame pri tréningoch. Mojim cieľom je túto disciplínu znova „oživiť“ dobudovaním vhodného povrchu.

Aké prekážky môžeme nájsť v hale?

Dráha v hale je od začiatku projektovaná ako tréningová určená pre hlavne technickú prípravu. Prvky sú pomerne náročné, no s prihliadnutím na najmenších jazdcov je možnosť rôznych obchádzok a jednoduchších variant. Najdôležitejším cieľom bolo vytvoriť prekážky ako didaktické pomôcky a každá má svoj význam. Mojím plánom je vytvárať prekážky „na mieru“ pre konkrétnych jazdcov na riešenie konkrétnych technických problémov.

Pre koho je hala určená?

Slúžiť má hlavne jazdcom cyklistiky, teda členom klubov organizovaných pod SZC. 

Je hala sprístupnená verejnosti?

Vzhľadom na jej náročnosť to momentálne nie je možné. Veľmi rád by som ale v budúcnosti vybudoval klasický indoor bikepark podľa platnej legislatívy tak, aby slúžil širokej cyklistickej verejnosti.

Aké možnosti ešte ponúka hala?

Výhodou komplexu v ktorom sa hala nachádza je možnosť ubytovania a stravovania. V kuchyni, ktorá susedí s halou ponúkajú v pracovných dňoch menu, ktoré sa dá objednať. Každý deň od 16,00 je otvorená kaviareň.

Je hala kompletne hotová? A aké máš ešte plány do budúcna?

V podstate treba len upratať a namontovať pár metrov zábradlia na prvky. Halu už však využívame od januára. Hlavný plán je udržať stabilný okruh, ktorý by sme využívali na testovanie a postupne pridávať ďalšie „cestičky“. Priestoru je stále dosť.  

%d blogerom sa páči toto: